Ad

header ads

About Us


ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ତଥା ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସ୍ଵାଗତ । ଏହା ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଉଦୀୟମାନ ଡିଜିଟାଲ୍ ସାହିତ୍ୟ ନେଟୱାର୍କ ଅଟେ | ଏବଂ ସମସ୍ତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଗୁଡିକ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ |

ଳକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଅଭିଯାନ :

ବିଭିନ୍ନ ସମାଜ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଏକ ଅଣ-ଲାଭକାରୀ ଡିଜିଟାଲ୍ ୱେବ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଟେ, ଯିଏ କେବଳ ଓଡିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀ ଭାବେ ପରିଚିତ । ଓଡିଆ ଲେଖକ ଏବଂ ପାଠକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଭିତ୍ତିକ ସୁ-ସମ୍ପର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥାଏ | ଲେଖକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ସାହିତ୍ୟିକ ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ପାଠକ/ପାଠିକା ମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ନିମନ୍ତେ ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି |

ପ୍ରାୟତଃ, ଓଡିଆଙ୍କୁ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ କରିବା, ଓଡିଶାର ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିରେ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଭାବନା ଆଣିବାହିଁ ଏହି ୱେବ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲେଖକ/ଲେଖିକାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଓ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ଗୁଡିକର ଆତ୍ମ ପ୍ରକାଶନ, ସାଙ୍ଗିତିକ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି, ଫୋରମ୍ ବେସ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ରୂପରେଖ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ହେଉଛି ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ | ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ସମସ୍ତ ଓଡିଆ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ | ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ "ଅନୁଚ୍ଛେଦ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀ" ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପି ୱେବ୍ ଡୋମେନ୍ https://www.banamalli.com ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵର ଓଡିଆ ଲେଖକ, ପାଠକ ଓ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ | ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ନିଜ ମାତୃଭାଷାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନର ଡିଜିଟାଲ୍ ଦୁନିଆଁରେ ସେମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ରୋମାଞ୍ଚକର, ଉପଯୋଗୀ, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ବନ୍ଧୁ ଅଟେ | ଏବଂ ସମଗ୍ର ଓଡିଆ ଲେଖକ/ଲେଖିକାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନର ମାଧ୍ୟମ ତଥା "ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଅନୁଚ୍ଛେଦ" ଗୁଡିକର ଏକ କ୍ଲାଉଡ୍ ଡାଟାବେସ୍ ଭଳି କାମ କରିଥାଏ |

ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ :

  • ଯେକୌଣସି ଓଡିଆ ଲେଖକ/ଲେଖିକା/ପାଠକ/ପାଠିକାମାନେ ବିନାମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ୱେବ-ପୋର୍ଟାଲର ସେବାଗୁଡିକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ |
  • ଆପଣ ଯେତେବେଳେ ଚାହିଁବେ ଆପଣଙ୍କର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ଗୁଡିକ (କଥା / କବିତା / କାହାଣୀ / କଳ୍ପନା / ପ୍ରବନ୍ଧ / ଇତ୍ୟାଦି) ଏହି ୱେବ-ପୋର୍ଟାଲରେ ନିଜେ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ | ଆମ ସମ୍ପାଦକମଣ୍ଡଳୀ ଏହାକୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବା ଦିଗରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବେ ।
  • ବଣମଲ୍ଲୀ ଦୃଶ୍ୟଶ୍ରାବ୍ୟ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ କଳାତ୍ମକ ପରିପ୍ରକାଶକୁ ସଂଗଠିତ କରିପାରିବେ |
  • ଆପଣ ୨୪/୭ ନିଜର ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ପୋଷ୍ଟ ଗୁଡିକୁ ପଢିପାରିବେ ଏବଂ COMMENT ଟ୍ୟାବ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେକୌଣସି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ଉପରେ ନିଜର ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିପାରିବେ | ଏହାଛଡା ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସାହିତ୍ୟିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଆଲୋଚନା ତଥା ଭିଡିଓ ମିଟିଂ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ଓ ଏହାର ଆଲୋଚନା କକ୍ଷରେ ଆପଣଙ୍କର ଆଲୋଚନା ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକ ଲଗଇନ କରି ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ |
  • ଅନଲାଇନରେ ବିଭିନ୍ନ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା / ଇଭେଣ୍ଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ | ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ସୂଚନା ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ବଣମଲ୍ଲୀ ସାହିତ୍ୟ ପୋର୍ଟାଲ ସହିତ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟିଂ ସେବା କେବଳ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ଓଡିଶାର ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ଏହାର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ |
  • ସାମାଜିକ ଡିଜିଟାଲ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଗୁଡିକ ସହିତ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକର ଏକୀକୃତ ବିକାଶ କରାଯାଇଅଛି । ଯେତେବେଳେ ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ ପରିବାରର କୌଣସି ଲେଖକ ଲେଖିକା ଏହାର ଯେକୌଣସି ବିଭାଗରେ କିଛି ବିଷୟବସ୍ତୁ ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତି, ସେଗୁଡିକ ସ୍ଵୟଂଚାଳିତ ପଦ୍ଧତ୍ତିରେ ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଟେଲିଗ୍ରାମ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପେ ଆପେ ବଣ୍ଟନ ହୋଇଥାଏ ।
  • ବ୍ୟବହାରକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଇମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମୟିକ କିମ୍ବା ଦୈନିକ ତଥ୍ୟ/ଅନୁଚ୍ଛେଦ/ଖବର ଆଦି ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥାନ୍ତି |

ଆମ ସହିତ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପରିଚିତ କରାନ୍ତୁ | ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କର୍ମଶାଳା : ଏହି ଡିଜିଟାଲ ଅନୁଷ୍ଠାନର ବୈଷୟିକ ବିକାଶକାରୀମାନେ ନିୟମିତଭାବେ ଏହାର ସର୍ଭର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ, ନୂତନ ସେବା ଯୋଗ କରିବାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି, ଯାହାକି ଏହାର ଲେଖକ ଓ ପାଠକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ |